Кто on-line?

«  Грудень 2017  »

Схема Маловисківського району

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА ПРО МАЛОВИСКІВСЬКИЙ РАЙОН

Район знаходиться у північно-західній частині Кіровоградської області. Площа - 1248 кв.км. Кількість населених пунктів - 58: місто Мала Виска,

селище міського типу - Смоліне,  сільських населених пунктів - 56.

За даними  Всеросійського перепису 1883-1885р.р. Єлисаветградський повіт складався з 57 волостей.    На території сучасного району були такі волості: Великовисківська, Єрделівська, Злинська, Плетеноташлицька, Хмелівська і Якимівська. У 1896р. відбулося укрупнення волостей. У Єлисаветградському повіті  стало 49 волостей., сюди входили усі  "Маловисківські”. Така кількість проіснувала до 1920р.

У червні 1920р V Єлисаветградський повітовий з'їзд  Рад виніс рішення про необхідність перегляду адміністративно-територіального поділу повітів з метою створення районів.

VI  повітовий з'їзд Рад (4-12 лютого 1921р) прийняв конкретну постанову про створення районів.

Постановою міжвідомчої губернської територіальної комісії  від 5 квітня 1921р. Єлисаветградський повіт поділений  на дев'ять районів – Бобринецький, Володимирівський, Єлисаветградський, Злинський, Новомиргородський, Новоукраїнський, Плетеноташлицький,  Устинівський, Федварський.

Як видно, навіть назви Маловисківський район на 1921р. не  існувало, не говорячи вже про район з сучасними кордонами.

Постановою президії Єлисаветградського повітового виконкому від 24 червня 1921р. Володимирівський район був ліквідований. Таким чином, на

території  повіту з серпня 1921р існувало  вісім районів, в тому числі:

Новомиргородський

Кам'янської, Канізької, Коробчинської, Маловисківської, Мартоноської, Новомиргородської;

Плетено-Ташлицький

Великовисківської, Плетеноташлицької, Семенастівської

Постановою президії Єлисаветградського повітового виконкому від 22 лютого 1922р. Злинський, Плетено – Ташлицький, Устинівський

райони були ліквідовані. Замість восьми  районів було створено п'ять волостей, в тому числі :

Єлисаветградський

Ранівської, Великовисківської,  Володимирівської, Грузьківської, Компанівської, Лелеківської,  Покровської, Семенастівської;

Новомиргородський

Кам'янської, Канізької, Коробинської, Маловисківської, Мартоноської, Новомиргородської, Панчівської, Петроострівської, Покровської, Хмелівськоі,  Ерделівської, Якимівської;

Новоукраїнський

Антонівської, Глодоської, Злинської, Новоукраїнської, Плетеноташлицької,  Рівнянської,  Татарівської;

24 травня 1922р .поширений пленум Єлисаветгадського повіту прийняв постанову  про ліквідацію районів .

У липні 1922р. з ліквідацією районів у Єлисаветградському  повіті  відбулося укрупнення волостей – замість 40 стало 24 .

До складу укрупнення волостей увійшли в тому числі:

1) Ганівська – Ганівська, частина  Компаніївської, Великовисківська, Грузьківська;

2) Великовисківська – Великовисківська і частина Володимирівської;

3) Ворошилівська – Антонівська, Лозуватська, Олексіївська, і частина Устинівської;

4) Глодоська – Глодоська і частина Хмелівської;

5) Злинка – Злинська, частина Хмелівської та Ерделівської.

6) Маловисківська – Маловисківська, частини Петрівської, Хмелівської, Ерделівської.

7) Плетеноташлицька – частина Плетеноташлицької;

Такий адміністративний поділ Єлисаветградського повіту існував до березня 1923 р., тобто до ліквідації повітів і створення округів.

Постановою ВУЦВК від 7 березня 1923 р. "Про адміністративно – територіальний поділ України" був ліквідований поділ на повіти і волості. Єлисаветградський повіт реорганізувався в Єлисаветградський округ, до складу якого увійшли створені 13 районів, в тому числі:

1) Злинський – Глодоської, Злинської;

2) Маловисківський – Моловисківської, Плетеноташлицької;

3) Хмелівській – Петрівської, Петроострівської, Хмелівської, Ерделівської, Якимівської.

В цьому етапі утворення Маловисківського району, як ми бачимо, уже м.Мала Виска є центром району, але його територія не співпадає із сучасною.

На підставі рішення IV Всеукраїнського з'їзду Рад було перейдено на триступеневу систему управління.

У вересні 1930 року на підставі постанови ВУЦВК і РНК УРСР про ліквідацію округів на Україні, була встановлена двоступенева система управління (район - центр). В звязку з цим на території Єлисаветградського округу було утворено 14 районів в тому числі і  Маловисківський район. В лютому 1931 року Маловисківський район був ліквідований шляхом приєднання до Великовисківського.

Так закінчився другий етап формування району.

За постановами ВУ ЦВК від 23 січня та 17 лютого 1935 року  були утворені 5 районів, серед них був і Маловисківський (третій етап).

Указом Президїї  Верховної Ради Союзу РСР від 10 січня 1939 року була утворена Кіровоградська область, а м.Кірово було перейменовано в м.Кіровоград. До складу області увійшов 31 район, зокрема Великовисківський, Маловисківський і Хмелівський, що до цього входили до Одеської області.

За Указом Президії Верховної Ради УРСР відбулося укрупнення районів області, зокрема: 28 вересня 1958 року відбулося укрупнення Маловисківського району за рахунок часткової території сільрад ліквідованого Великовисківського району, інші території увійшли до Кіровоградського і Новомиргородського районів.

У 1962 році відбулося знову укрупнення району. До Маловисківського увійшов Хмелівський.

У січні 1963 року територія сільрад Плетеного Ташлика відійшла до Новоукраїнського району. Це четвертий етап формування нашого району.

Останній етап (п'ятий) 4 січня 1965 року, коли Указом Президії Верховної Ради УРСР було утворено Маловисківський район, до якого було повернуто сільраду Плетеного Ташлика.

Ми беремо за відлік створення району 1923 рік, так як вперше був створений район із центром у м. Мала Виска.

Лежить на Придніпровській височині. Поверхня - підвищена пологохвиляста лісова рівнина, розчленована ярами. Частина лісостепової зони України. Середня температура січня - 5,8 градусів, липня - +20,2 градуса, опадів 452 мм на рік. Висота снігового покриву - 15 см. Ріки басейну Південного Бугу - Мала Вись, Кільтень, Плетений Ташлик, Велика Вись, Сухий Ташлик (усі - верхів'я). 152 ставки і водосховища загальною площею 1601 га. Ліси займають 4,4 тисячі га.

Оберігаються 3 пам'ятники природи місцевого значення: Злинські каскади, валуївський степовий комплекс, "докучаєвські" лісосмуги.

Перша  історико – літературна згадка про наш край відноситься до записів літа – осені 1190 року у Київському літописі. У ньому йдеться про мисливські лови київських князів поблизу річки Тясмин та про військову сутичку княжих військ та половців на річках Мала Вись та Велика Вись, Інгулець.

Значно ширше розповідають про наш край козацько – старшинський літопис Самовидця, Григорія Грабянки, Самніла Величка, перший нарис з історії України "Синопис", "Хроніка з літописців стародавніх" Федосія Афоновича.

В роки існування Запорізької Січі наш край був на межі володінь, польських, литовських, козацьких,- ареною постійних битв.

Маловисківщина, його жителі свідки і учасники багатьох історичних подій, брали участь у турецьких війнах у Вітчизняній війні 1812 року, революційних подіях 1905-1907 років, революційних подіях 1917 року, громадянській війні.

У роки Великої Вітчизняної Війни 1941 – 1945 років територія району була місцем тяжких боїв, особливо в січні 1944 року,  коли на аеродром, що розташовваний на окраїні Малої Виски, було знищено до 60 ворожих літаків. Район був звільнений 11-14 березня 1944 року.

Звільнено від фашистської окупації 13-14 березня 1944 року.

Місцевим радам
Кадровим службам Збірка практик – переможців конкурсу «Кращі практики місцевого самоврядування» 2014 року Роз'яснення щодо діяльності архівних установ районуПорядок нагородження районними відзнакамиПро обласний конкурс проектів та програм розвитку місцевого самоврядуванняМетодичні рекомендації щодо підготовки проектів і програм розвитку місцевого самоврядуванняПосібник по створенню центру місцевої активності для розвитку громадиІнструкція з діловодстваПоложення про всеукраїнський конкурс проектів та програм розвитку місцевого самоврядування(нова редакція)"Антикорупційне законодавство Законодавство про службу в омсПро подання декларації про доходи та майновий стан Про обробку персональних данихНюанси використання службового автомобіля Проект «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» Фаза - III